çocuk

Çocuklar Hakkında Söylenen En Güzel Özlü Sözler


Geçmiş dönemlerde de çocuk yetiştirmek üzerine özlü sözler, manalı cümleler sarf eden filozoflar, bilim insanları, alimler olmuştur. Bugün felakete sürüklenen çocukların bir an önce uçurumun kenarından kurtarılması gerektiğini hep birlikte görebiliyoruz. Çocuk merkezli bir aile, bilinçsizce çocuğa verilen tavizler felaketi daha da yaklaştırmaktadır.

Yarınımızın varisleri olan çocuklar mükemmel bir şekilde eğitildiği zaman hem kendi gelecekleri hem de ebeveynleri için önemli kazanımlar yakalanır. Dijital medyanın sadece büyükleri, ergenleri, yetişkinleri değil küçücük beyinleri bile yoğun bir şekilde de etkilediği bu dönemde çocuk yetiştirmek ayrı bir incelik, bilgi birikim ister. Dijital medya kullanım yaşının 2 yaşlarına kadar düştüğü hesap edilirse durumun ne kadar vahim olduğu anlaşılacaktır.

Ayıp, yasak, günah, edep kavramları dijital medya kanalları aracılığıyla neredeyse ortadan kalkmıştır. Eğer kontrol altına alınmamışsa bir çocuk, o zaman felaket anne babanın hatta toplumun yanıbaşında olacaktır. İnsana faydalı olan her şey elbette kullanılmalıdır, ancak buna bir sınırlama getirmek, amacını belirlemek ve kontrol altına almak kaydıyla. Çocuk eğitici oyunlar oynayabilir, ödev yapabilir, faydalı uygulamaları kullanabilir. Bunlar bilinçli bir şekilde olması kaydıyla.

Çocuklar için söylenen güzel sözlerden hiç kimse istifade etmiyor. Bencilleşmiş, çıkarcı yaklaşımlı çocuklar kendilerinden başka hiçbir şey düşünmüyor. Sorumluluk büyüklere düşüyor, çünkü suçlu olan yetişkinler çocuklara örnek olma, model olma, yönlendirme görevini zamanında yerine getirmemiştir.

Çocuğu verilebilecek en güzel şeyin zaman olduğu unutulmamalıdır. Dünya üzerinde sadece bir tane güzel çocuk bulunur. Annelerin hepsi de bu çocuğa sahiptir. O çocukları biz yetiştiririz. Bu çocuklardan bir tanesi bile yanlış yetiştirilirse sorumluluk herkesindir.

Eğitim annenin kucağından itibaren başlatılır. Bunun için annenin söyleyeceği her söz, çocuğun kişiliğinin oluşması için bir tuğla mahiyetindedir.

Büyükler çocukların yanında sürekli yalan söylüyorsa küçük beyinler neyin doğru olduğunu nasıl öğrenebilir? Minik yavrular öncelikle annesini babasını sever, biraz büyüdüğü zaman ailesini eleştirmeye başlar, sorgular, yargılar; sonra anne babadan öğrendiyse affedebilir.

Unutulmaması gerekir ki, büyükler çocukluğuna geri dönemez ancak; çocukları, özlediği çocukluğu gibi eğitebilir.

Bir küçük insan yetiştirilirken ilk düşünce, onun namuslu bir insan olması prensibi olmalıdır. Bu Yüce amaç uğruna her şey feda edilebilir. Mükemmel bir şekilde yetiştirilmiş bir çocuk, yaşadığı toplumdaki yetişkinler mükemmel değilse onları anlayabiliyorsa Ergen kabul edilir. Kendine yanlış yapanları affedebiliyorsa yetişkin olarak görülür. Bütün bunları yaşarken kendini affedebiliyorsa bilgiye ulaşmış demektir.

Bir evlat sahibi olma düşüncesi çok değerlidir, çünkü ilelebet yüreğinin vücudundan dışarıda olmasını kabul etmek mucizevi bir düşüncedir.

Anne babaların çocuklarına verebileceği en önemli miraslar; kökler ve kanatları olabilir. Biri geçmişini, biri geleceğini temsil eder.

Her türlü hazineye sahip olmaktansa, mükemmel bir çocuk yetiştirmek daha geçerlidir. Anne ve babaları tarafından yanlış eğitilen, büyütülen çocuklar bu yanlıştan kurtulduğu zaman geleceğini inşa edecek demektir.

Çocuğuna ufak şeylerle mutlu olmasını öğretenler aslında büyük bir servet bıraktıklarını bilmelidirler. Günümüzde yapılan en büyük yanlışlardan birisi sürekli çocukların zihinlerini ve midelerini doldurmaya çalışmaktır. Oysa onların beslenmesi gereken sadece ruhlardır.

Çocuklarla ilgili güzel sözler insanları derinden etkilemektedir. Çocuğa değer veren aileler, milletler, toplumlar müreffeh olarak hayata devam ederler.

Çocuklarla ilgili anlamlı sözler söyleyen alimler, din adamları, filozoflar, değerli insanlar yaşadıkları toplumları ve insanları etkilemesini bilmişlerdir. Dolayısıyla bu günkü gibi çıkarcı, doyumsuz nesil ile karşılaşmamışlardır.

Çocukları anlatan özlü güzel sözler

Değerli ziyaretçilerimiz çocuğa değer veren sözler sizler ve çevremizdeki olumsuzluktan bihaber insanlara bilgi vermek amacıyla eklenmiştir. Çorbada tuzumuz olması için çocuklar üzerine söylenen en güzel sözlerden beğendiklerinizi sosyal medya aracılığı ile paylaşınız. Böylece hem mükemmel bir nesil yetişmesine, hem de toplumun gelişmesine katkı sağlamış olursunuz.

Burada yazamadığımız, çocukları anlatan özlü sözlerden sizler de konu altına yorum olarak ekleyebilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir