Fatura ödeme bayileri yasal mı?


Fatura ödeme merkezi olarak hizmet veren bir çok işletme var ve insanlar faturalarını nereden yatırması gerektiği konusunda düşünceli. Bir caddeye çıktığınızda bir çok işletmenin pencerelerine fatura ödeme noktası yazdığını görüyorsunuz ve bu durum insanın kafasını karıştırıyor. Sonuç itibari ile bu kadar ödeme alan işletmenin varlığı semeniz gerektiği hissiyatını düşürüyor akla ve acaba hangisi iyi hangisi kötü?

Bunun cevabını verirken kimseyi zan altında bırakmak istemiyoruz ancak bu ülkede 6493 sayılı kanun kapsamında yasal fatura ödeme noktaları var ve bunlar bazı ödeme kuruluşlarına bağlı olarak çalışıyor yani banka alt yapısını kullanıyor. Bu alt yapıya sahip olan işletmenlerden fatura tahsilatı yaptığınızda korkmamanız lazım çünkü ödemeleriniz bu tür işletmelerden yapıldığı takdir de otomatik olarak 8 saniye içerisinde sistemde filtrelenecek, raporlanacak ve banka alt yapısına gönderilecek yani banka dan ödemiş gibi olacaksınız ve ardından ödeme yaptığınız yani faturayı üreten kurumun sistemlerine gönderilerek tahsilat gerçekleşecek siz ise bu işlem için bir dekont alacaksınız ve bu dekontun üstünde bir referans numarası olacağı için artık ödemeniz yasal ve anında online olarak ödenmiş olacak.

Eğer işletme 6493 sayılı kanun kapsamında çalışan bir ödeme kuruluşunun fatura ödeme merkezi bayilik değilse ne olacak? işte bu durumda yukarıdaki paragrafta anlattıklarımızın tamamını unutun ve şunu iyi okuyun. Hiç bir ey olmayacak! Faturanızı uzatacaksınız ve işletme sahbi bu faturayı offline denilen yöntem ile tahsil edecek yani size bir dekont üretecek yazıcısından ancak bu dekont un hiç bir yasal geçerliliği karşılığı yok yani o faturanın ödenmesi veya ödenmemesi durumunda yasal olarak hakkınızı arayabileceğiniz hiç bir kurum yada kuruluş yok dolayısı ile faturayı alan işletmenin vicdanı kadar hızlı yatırılacak bu faturanız veya şöyle söyleyelim. Bazen vicdanından daha farklı sorunlar olabiliyor faturaları almış oluyor ödemekte isteyebiliyor ancak ödeyebileceği kanal bulamadığı için elinde kalıyor yani kötü niyetli olmasa bile işletme atranız ödenmeyebilir.Sonuç itibari ile yaoabileceğiniz tek şey 6493 sayılı kanun kapsamında mı ödeme yaptıınız yer değil mi bunu düşüneceksiniz. Sorgulayacaksınız. Allah karşılaştırmasın diyelim.

https://www.faturaodememerkezi.com/ bu site üzerinden yasal 6493 sayılı kanun kapsamında olan işletmelere bakabilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.